Drogi przyszłości to nie science fiction

Drogi przyszłości to nie science fiction

Każdy inwestor zdaje sobie sprawę jak złożonym procesem jest budowa dróg. Wiedzą o tym także samorządowcy. Z myślą o wsparciu tego inwestora zorganizowaliśmy w 2020 roku wspólnie z firmami Lafarge i LH Engineering cykl szkoleń technologicznych. Okazuje się, że przy odpowiednim podejściu drogi przyszłości to nie science fiction.

Eksperci z praktycznym doświadczeniem

Punktem wyjścia i naszym celem było zwrócenie uwagi nie na stan obecny, ale na to jak powinien wyglądać proces budowlany na sieci dróg samorządowej. LH Engineering powstała w połowie 2017 roku, a już w grudniu brała udział w projekcie autostradowym. Nic w tym dziwnego, bo skupia ekspertów w zakresie projektowania jak i wykonawstwa inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w ogóle.

LH Engineering została powołana przez koncern Lafarge, który zauważył niszę na rynku. Doradzając w zakresie doboru materiałów budowlanych postanowił rozszerzyć ofertę o podmiot, który będzie zajmował się kompleksowo obsługą inwestycji. LH Engineering stała się szybko doradcą wiodących na rynku graczy budowlanych.

Bazując na wiedzy i doświadczeniu firmy LafargeHolcim w zakresie technologii nawierzchni betonowych Rolltec™, stworzyliśmy organizację, która wykorzystuje najnowszą wiedzę technologiczną oraz doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie infrastrukturalnym.

Tym co wyróżnia spółkę jest przede wszystkim wysoki poziom jeśli chodzi o doradztwo technologiczne i to nie tylko jeśli chodzi o technologię betonową. Eksperci pracujący w firmie to przede wszystkim praktycy, którzy zdobywali doświadczenie na budowach inwestorów publicznych i prywatnych.

Gospodarze samorządowi

Swoją wiedzą zdecydowali się podzielić podczas cyklu szkoleń “Drogi Przyszłości”. Odbiorcami wydarzenia byli przede wszystkim inwestorzy samorządowi. Rolę lokalnych gospodarzy spotkań przyjęli: Piotr BoińskiStarosta Brodnicki, Paweł LisowskiStarosta Słupski oraz Mirosław JuraszekStarosta Chodzieski.

Wyszliśmy od przedstawienia powiatów gospodarzy. Następnie miejscowe inwestycje na drogach powiatowych zaprezentowali: Czesław Głowacki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Brodnicy, Mariusz Ożarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Słupsku oraz Zdzisława Hajt, kierownik Wydziału Dróg Powiatu Chodzieskiego.

Drogi przyszłości

Trudno mówić o drogach przyszłości, bez uwzględnienia ich planowani i zarządzania projektami z uwzględnieniem ekonomiki i bezpieczeństwa. O tym przekonywał Ryszard Morchało, kierownik sprzedaży i rozwoju biznesu, LH Engineering. W 2006 roku kiedy Polska podpisała Program Natura 2000, niejako z urzędu zostaliśmy zobowiązani do ochrony zasobów naturalnych. Wykorzystanie miejscowych zasobów – technologie recyklingowe, ochrona i zarządzanie zasobami środowiskowymi, technologie alternatywne przedstawił więc  Łukasz Ludwisiak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, Lafarge.

Podstawą każdej drogi jest doskonała podbudowa. O rodzajach stabilizacji spoiwem hydraulicznym, jako  fundamentu dobrej nawierzchni opowiadał Przemysław Stałowski, kierownik ds. jakości i technologii z Lafarge.

Każdego z naszych gospodarzy samorządowych poprosiliśmy o udostępnienie projektu drogi, który następnie Jarosław Rokita, kierownik realizacji projektów z LH Engineering, poddał optymalizacji. Wyniki jego pracy były momentami zaskakujące.

Mówiąc o drogach przyszłości nie sposób pominąć nowoczesnych technologii. Firma Mostostal opracowała zupełnie nową koncepcję mostów. Zagadnienie trwałej i odpornej na korozję infrastruktury mostowej przedstawił Juliusz Żach, kierownik Działu Badań i Rozwoju z warszawskiego Mostostalu.

Bezpieczne wykonywanie robót

Okazuję się, że przygotowanie inwestycji w oparciu o zasady bezpiecznego wykonywania robót pozwala nie tylko na zachowanie zasad bhp. Przede wszystkim wizja lokalna przyszłego placu budowy pozwlala na wprowadzanie poprawek do projektu. To sprzyja szybszej realizacji inwestycji. Jak wiadomo czas to pieniądz. O tym jak stosując proste zabiegi zwiększyć bezpieczeństwo budowy dróg samorządowych opowiadał Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Współpraca z lokalną społecznością

Zakłady produkcyjne Lafarge rozsiane są po całym kraju. Koncern dba jednak o dobre relacje z lokalną społecznością. O społecznej odpowiedzialności w biznesie i możliwości współpracy Lafarge z samorządami poinformowała Honorata Kwasek, specjalista ds. ofertowania z LH Engineering. Fundacja Lafarge Wspólnie została właśnie po to powołana, aby finansować lokalne inicjatywy. Warto zapoznać się z programami grantowymi, bo już na początku 2021 roku ruszają kolejne projekty.

Wspólny sukces

Cykl seminariów został objęty licznymi patronatami honorowymi. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym instytucjom, naszym wspaniałym prelegentom i uczestnikom. Samorządy, które byłyby chętne na przeprowadzenie podobnych szkoleń na ich terenie zapraszamy do kontaktu. I na koniec jeszcze raz podkreślam drogi przyszłości to nie science fiction!

Zobacz także!

Drogowa przyszłość Powiatu Brodnickiego

„Drogi przyszłości” z Powiatem Słupskim

Seminarium „Drogi przyszłości”, Powiat Chodzieski

Dodaj komentarz