Technologia RCC na wymagające inwestycje – budowa parkingu buforowego w Porcie Gdańsk

Technologia RCC na wymagające inwestycje jaką była realizacja parkingu buforowego w Porcie Gdańsk.  Na zlecenie inwestora – Portu Gdańsk, inwestycje zrealizowała spółka MTM SA, a za projekt i wykonawstwo nawierzchni odpowiadała LH Engineering Sp. z o.o. Inwestycja została zrealizowana w formule zaprojektuj i wybuduj.

O tym jak teraz zachowuje się nawierzchnia z betonu wałowanego RCC po kilku latach eksploatacji, i dlaczego właśnie ją wybrano ‒ mówi Paulina Michalska z Portu Gdańsk oraz Maciej Gółkowski, przedstawiciel Generalnego Wykonawcy ‒ MTM SA.

Cel inwestycji

Port Gdańsk bardzo szybko się rozwija. Coraz większy ruch samochodów spowodował zatory przy ulicy Marynarki Polskiej, która wiedzie także do pobliskiego osiedla. Aby wyeliminować te trudności i nie blokować terenów i dróg dojazdowych wokół Portu, jego zarząd zdecydował się na budowę parkingu buforowego.

Prace przygotowawcze, uzgodnienia i uzyskanie zgody na realizacje trwały blisko rok, natomiast sama budowa zajęła kilka miesięcy.

Parking umiejscowiony jest na terenie zalewowym co wymagało dodatkowo uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

Zakres inwestycji

Inwestycja oprócz budowy nawierzchni parkingu obejmowała także budowę odwodnienia, oświetlenia i monitoringu, a także zaplecza socjalnego zarówno dla kierowców jak i ochrony obiektu.

Koordynowanie i zgrywanie pracy tak wielu branż wymagało doświadczenia kierownika budowy.

Technologia RCC

Wymogiem jakie inwestor postawił wobec nawierzchni była odporność na koleinowanie i przenoszenie obciążeń parkujących TIRów. Dodatkowo przedłużająca się faza uzgodnień wymogła przyspieszenie budowy nawierzchni. Jej układanie zajęło tylko pięć tygodni. Wykonywała je firma specjalizująca się na co dzień w technologii bitumicznej.

Zdaniem inwestora, parking w Porcie Gdańsk w technologii RCC, po trzech latach intensywnej eksploatacji, spełnia swoją rolę. Nawierzchnia nie odkształca się, nie ma na niej uszkodzeń. Z powodzeniem można zarekomendować ją na inwestycje, gdzie liczy się także czas realizacji. Technologia RCC nadaje się więc na wymagające inwestycje.

Więcej o optymalizacji inwestycji można było zapoznać się podczas cyklu szkoleń.

Dodaj komentarz