Co kryje się pod złością?

Czy zastanawiałeś się kiedyś co kryje się pod złością? Czy może skrywasz pod nią inną emocje?

Historia jednego chłopca

Był sobie mały chłopiec o imieniu Janek. Tata Janka bardzo łatwo popadał w złość. Nie potrafiąc zapanować nad emocjami, bił syna. W domu dochodziło często do rękoczynów. Ojciec wręcz szukał powodów, aby ukarać Janka. Ten dorastał w atmosferze ciągłego strachu. Co gorsza bał się nie tylko o siebie, ale i o matkę.

Tak mijały lata. Janek wyrósł na nastolatka. By móc się obronić przed ojcem zapisał się na boks. Przestał się czuć bezbronny. Poczuł swoją siłę. Nie zauważył jednak, że za każdym razem, gdy czuł się zagrożony reagował agresją. Był gotowy do bójki.

Mijały kolejne lata. Założył rodzinę. Żona zauważyła, że Janek bardzo łatwo popada w złość. W odróżnieniu od ojca nie wyładowywał jej jednak na członkach swojej rodziny, ale zdarzało mu się wywołać bójkę na ulicy.

Trafił na terapię. Wówczas okazało się, że pod maską złości kryje się dużo, skrywanego przez lata, smutku i lęku. Mnóstwo skrywanego lęku i smutku było też w życiu ojca i dziadka Janka, bo oni też byli ofiarami przemocy swoich ojców. Jednak dopiero dotarcie do emocji skrywanych przez  złość i uwolnienie ich, umożliwiło zapanowanie nad nią.

Maski złości

Złość jest emocją, która komunikuje światu, zobacz jaki jestem silny, potrafię się obronić. Jednak niezatrzymana w porę może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Zaobserwuj więc, która z emocji złość czy lęk pokazuje się u Ciebie jako pierwsza. Gdy jest to złość tak jak w przypadku Janka należy dotrzeć do lęku, zaakceptować go i swoją bezradność i nauczyć go przeżywać.

W przypadku osób, u których najpierw pokazuje się lęk należy natomiast nauczyć je przeżywania złości. Przeważnie boją się jej okazać, aby nie sprawiać przykrości. Te wrażliwe osoby przy okazji odbierają sobie sprawczość. Złość jest emocją, która niesie duży ładunek energii. Tłumiąc ją zaburzony jest naturalny nurt życia. Może to doprowadzić do apatii, wycofania, depresji i bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Warto spojrzeć głębiej, aby odkryć co kryje się pod złością?

Złość można jednak przeżywać konstruktywnie. Wykorzystywać jej energię do działania.

Dowiedz się więcej. Kurs 3 kroki