Odzyskać kontrolę nad życiem

Wyobraź sobie co by się stało z woźnicą, który nie panowałby nad końmi. Albo powóz roztrzaskałby się, wpadając w pędzie na przeszkodę, albo nigdy by nie dotarł do celu, gdy konie by się wlekły. Dokładnie to samo dzieje się w Twoim życiu, gdy nie panujesz nad emocjami. Odzyskać kontrolę nad życiem oznacza więc ni mniej, ni więcej jak zarządzanie emocjami tak, aby Ci służyły.

Co się tutaj dzieje?

Miałam kiedyś przedziwne spotkanie. Osoba, która siedziała naprzeciwko cały czas się uśmiechała, bez względu na to o czym była mowa. Z takim samym przypiętym uśmiechem opowiadała o rzeczach radosnych jak i smutnych.

Ze zdziwienia coraz bardziej otwierałam oczy i coraz dziwniej się czułam. Wcale nie udzielał mi się uśmiech rozmówcy, wręcz przeciwnie, zaczęłam zastanawiać się co się tutaj dzieje.

Do dziś nie mam odpowiedzi. Mam jednak pewne hipotezy. Być może ta osoba nie chciała odczuwać nieprzyjemnych emocji – może uciekała przed nim.

Wewnętrzny GPS

Gdy nie chcemy odczuwać smutku, złości czy lęku odcinamy się też od radości i miłości. Odsuwając się od emocji, odsuwamy się od siebie, tracimy siebie. Emocje są naszym wewnętrznym GPS-em. Złość mówi, że ktoś przekroczył Twoje granice, smutek daje Ci sygnał, żebyś o siebie zadbał, lęk – ma Cię chronić, radość – mówi o tym, że jest Ci dobrze.

Emocje na kanapie

Kiedyś trudno było mi się połapać w tym co czuję. Czasami emocji było zbyt dużo. Wymyśliłam pewną zabawę. Zapraszałam emocje na kawę. Wyobrażałam sobie, że siedzą przy mnie na kanapie. Pytałam się po kolei co czują i co mają mi do powiedzenia.

O dziwo, przekazywały mi, że się o mnie boją, martwią i chcą, żebym o siebie zadbała. Od tego czasu zaczęła się nasza przyjaźń i trwa do dziś.

Jestem uważna na to co dzieje się w moim życiu i reaguje adekwatnie do sytuacji. Gdy pojawia się problem zwalniam, zastanawiam się co zrobić, gdy życie układa się dobrze przyspieszam. Podobnie jak woźnica zarządzający końmi, aby bezpiecznie i jak najszybciej dotrzeć do celu. Dzisiaj odzyskać kontrolę nad życiem oznacza dla mnie słuchać siebie, swoich emocji i intuicji.

Zobacz także!

Kurs 3 kroki