Joanna i Darek byli pracownikami tej samej firmy. Ich życie było dalekie od ideału. Nagle jednak Darek zaczął się zmieniać a Joanna nie. Co więc u jednych powoduje fundamentalne zmiany? Dlaczego inne osoby się nie zmieniają?
Czy to na pewno moje życie?
Obydwoje naszych bohaterów spoglądając na swoją codzienność zadawali sobie pytanie, czy to na pewno moje życie?
Joanna była żoną i matką dwóch synów. W małżeństwie przestało się układać kiedy dzieci zaczęły dorastać, a tak naprawdę nigdy się nie układało. Zdaniem męża Joanny najlepsza matka i żona to taka, która nie ma żadnych zainteresowań, zaraz po pracy wraca do domu i najlepiej, aby była posłuszna woli męża. Gdy tylko kobieta chciała coś zmienić w życiu, natychmiast otrzymywała komunikat od męża i nastawionych przez niego synów, że jest wyrodną matką i żoną.
Darek był samotnikiem. Wychowany bez ojca, żył w ciągłym poczuciu winy, że zawiedzie matkę. Był jej jedyną podporą. Matka to wykorzystywała. Jakiekolwiek przejawy usamodzielnienia syna skutkowały rzekomymi atakami serca matki. Każdego dnia Joanna i Darek mierzyli się z życiem, będąc coraz bardziej nieszczęśliwymi, nie realizując swoich marzeń.
Plany z młodości
Darek chciał zostać kolarzem. Pamięta jak ojciec uczył go jazdy na rowerze i ich wspólne wycieczki. Matka jednak z obawy o zdrowie syna, była bardzo niezadowolona z jego wypadów rowerowych, zabroniła mu realizować pasje. Już w szkole średniej z niej zrezygnował.
Joanna uwielbiała sztukę. Mogła godzinami wpatrywać się w obrazy. Miała też talent do malowania.
Co dalej?
Joanna odkryła, że zajęcia z rysunku odbywają się w pobliskim domu kultury. Co dzień zbierała się na odwagę, aby powiedzieć mężowi. Na razie jednak nie zdobyła się na nią.
Jeśli chodzi o Darka sytuacja potoczyła się wręcz przeciwnie. Pewnego razu „przypadkiem” spotkał dawnego kolegę. Razem trenowali do zawodów kolarskich. Pomimo oporów Darek zgodził się wyskoczyć z nim do baru po pracy. Na wszelki wypadek nic nie mówił matce.
Spotkanie z kolegą obudziło dawne wspomnienia, tym bardziej, że tamten nadal amatorsko trenował. Zaprosił więc Darka, żeby dołączył. Ten długo bił się z myślami, jednak wspomnienie wszystkich wspaniałych uczuć, które się wiązały z jazdą na rowerze, wzięły górę. Pojechał na trening. Nie dość, że powrócił do sportu, to jeszcze poznał wspaniałych ludzi. Zaczął regularnie się z nimi spotykać. Czuł się przez nich akceptowany i wspierany. Po kilku tygodniach powiedział matce. Nie była zadowolona, ale zaakceptowała decyzję syna. Widziała bowiem jak ważne jest dla niego kolarstwo.
Powróćmy jednak do Joanny. Kobieta za każdym razem kiedy miała się wybrać na lekcję rysunku znajdowała nowe zajęcia w domu. A to sprzątała w szafach, a to piekła ciasto. Tłumaczyła sobie, że to dla rodziny, jednak coraz większy wewnętrzny smutek nie ustępował.
Co powoduje fundamentalne zmiany?
Może te historie wydarzyły się naprawdę, może to tylko fikcja. Każdy z nas znajdzie w nich cząstkę siebie. Chodzi o to, aby zauważyć emocje, które wstrzymują zmiany. Joanna utwierdzana przez męża żyła w ciągłym poczuciu winy i wstydzie, że nie jest dobrą matką i żoną, bała się oceny ze strony męża i otoczenia, oraz tego że utraci rodzinę.
Darek także miał podobne odczucia. Współczucie do matki powodowało w nim poczucie winy. Bał się ciągle, że coś się jej może stać. Co jednak zdecydowało, że Darek się zmienił? Na początku spróbował w tajemnicy. Powrót do sportu przyniósł mu dużo pozytywnych emocji. Zaczął obracać się wokół wspierających ludzi. Odczuwał zadowolenie, a w związku z tym wzrastało jego poczucie wartości. Zaczął bardziej zwracać uwagę na siebie. Matka i jej potrzeby przestały być całym jego światem. Miał swój, swoje pasje.
Jak pokonać blokady?
Wstyd, lęk i poczucie winy, hamują rozwój. Aby je pokonać należy znaleźć choć małe zadowolenie w życiu, to co sprawia radość. Może to być mała rzecz. Spacer, ulubiona książkę, filiżanka dobrej herbaty. Skupienie się na pozytywach w życiu powoduje wzrost zadowolenia. Wzrasta także poczucie sprawczości. Wtedy nawet smutek i wstyd nie ma do nas już takiego dostępu. Następują fundamentalne zmiany.